Sevgi Diliyle Çocuk Eğitimi

Çocuk, anne ve babadan genel olarak iki şey alır veya öğrenir: “sevgi” ve “eğitim”. Sevgi Diliyle Çocuk Eğitimi

Çocuk, sevgisiz büyür mü? Dahası, insan sevgisiz yaşamını sürdürebilir mi?

Sevgisiz eğitim olur mu? Sevgi ile yoğrulmayan eğitim etkili olur mu? Sevgi yüklü olmayan iletişim olur mu?

Sevgi ihtiyacı da tıpkı yeme ve içme ihtiyacı gibi çocuğun en temel ihtiyacıdır. Çocuğun ilk öğrendiği dil, sevgi dilidir. Çocuk sevgi aldıkça, kendisi de sevmeyi öğrenir.

Çocuk yetiştirmek, her yönüyle bir sanattır; anne ve babalar ise birer sanatkâr… Anne ve babalar, bu sanat işini yaparken sevgi ile hareket ederler. Sevgiyi yaşarlar, sevgiyi yaşatırlar, sevgiyi verirler, sevgiyi öğretirler. Böylece sanat işini en iyi şekilde yapmış olurlar.

www.esrefbolukcu.com

Kitabın Giriş Yazısı

Sevgi Diliyle Çocuk Eğitimi. Sevgisiz eğitim olur mu? Sevgi ile yoğrulmayan eğitim etkili olur mu? Sevgi yüklü olmayan iletişim olur mu? Sevgi barındırmayan hiçbir iletişim, hiçbir eğitim asla istenen asıl sonucu vermez.

Çocuklar sevgisiz büyür mü? Dahası, insan sevgisiz yaşamını sürdürebilir mi? Ben sevgisiz yaşarım, diyecek kimse olacağını sanmıyorum.

Sevgi ihtiyacı da tıpkı yeme ve içme ihtiyacı gibi en temel ihtiyacımızdır.

Çocuk yetiştirmek her yönüyle bir sanattır adeta. Anne ve babalar ise birer sanatkârdır. Anne ve babalar bu sanat işini yaparken sevgi ile hareket ederler. Sevgiyi yaşarlar, sevgiyi yaşatırlar; sevgiyi verirler, sevgiyi öğretirler. Böylece sanat işini en iyi şekilde yapmış olurlar.

Çocukların ilk öğrendikleri dil, sevgi dilidir. Çocuk sevgi aldıkça, kendisi de sevmeyi öğrenir.

Doğumdan önce başlar sevgi serüvenimiz. Doğum ile birlikte daha da anlam kazanır. Doğduğumuz günden, öldüğümüz güne kadar en büyük arayışımız sevgidir. Çünkü sevgi ile var oluruz, sevgi ile besleniriz. Annenin sevmesiyle, annenin emzirmesiyle mutlu olur bebek. Annenin sarılmasıyla, annenin dokunuşuyla sevginin zirvesine ulaşır bebek. Annenin sevgi dili, adete nefes alışverişi gibi gelir bebeğe. Baba sevgisi, evdeki diğer üyelerin sevgisi mutlu eder çocuğu.

Sevgi ve Eğitim: Sevgi Diliyle Çocuk Eğitimi

Çocuklar, anne ve babadan genel olarak iki şey alırlar ya da öğrenirler: “Sevgi” ve “eğitim”

Çocukların anne ve babasından aldıkları sevgi aslında her şeyi kapsar. Beslenmeyi, sevgi davranış ve sözlerini, dokunma davranışlarını, eğitimi, kabullenmeyi, korumayı…

Çocuk eğitimi ise çocuğa öğretilen her şeydir. Bilgileri, becerileri, kuralları, inancı, ahlaki değerleri, toplumsal kuralları yani çocuk için gerekli olan her şey…

İşte, kitabımız da çocuk için gerekli olan sevgi ve eğitim üzerinde durmaktadır.

Sevgi, mutluluktur. Mutluluk emek ister. Mutluluk fedakârlık ister. Mutluluk sabır ister. Mutluluk paylaşım ister. Mutluluk hoşgörü ister.

Doğumundan itibaren mutlu, kendini seven, özgüvenli ve başarılı çocuklar yetiştirmek için nelere dikkat edilmelidir?

Kitabı yazarken ve yayına hazırlarken emeği geçen tüm dost ve arkadaşlarıma teşekkür ediyorum. Özel olarak zaman ayırıp okuyan ve yazım yanlışları ile diğer hataları düzelten kızım İrem’e ayrıca teşekkür ederim.

Kısmet oldu ben yazdım; siz saygı değer okuyuculara emanet ediyorum…

Sevgi Diliyle Çocuk Eğitimi’ni size emanet ediyorum

Şubat 2020

Malatya

Tüm Kitap Tanıtımları >>>


Hayata Olumlu Bak
Hayata Sevgiyle Bak
Sevgi Diliyle Çocuk Eğitimi
Başarı Seninle Başlar
Çocuklara Sevgi Diliyle Allah’ı Anlatmak

Eşref Bolukçu

Yazar / Psikolojik Danışman

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Next Post

Kendimizi üzmeyeceğimize inanmamız gerekir

Cum Mar 20 , 2020
Hayata olumlu bak. Kendimizi üzmeyeceğimize inanmamız gerekir Yaşadığımız/başımıza gelen bir olayın bu kadar bizi etkilemesi; bizim yapısal özelliğimiz, yetişme şeklimiz ve öğrenme şeklimizden kaynaklanır. Her […]
Kendimizi üzmeyeceğimize inanmamız gerekir