Malatya Kayısı Çiçeği

Malatya Kayısı Çiçeği. Kayısı veya kayısı çiçeği denince akla Malatya gelir. Malatya’ya Dünya kayısı başkenti denmektedir.

Türkiye’deki yaklaşık  milyon kayısı ağacının 8 milyonu Malatya’dadır. Malatya her yıl Mart ayı sonlarına doğru beyaza bürünür. Şehrin her tarafı gelinliğini giymiş adeta.

Avrupa Birliği’nden coğrafi işaret tescili alan ve dünya kuru kayısı ihracatının yüzde 85’inin gerçekleştirildiği Malatya’da, Kale, Doğanyol, Battalgazi, Yeşilyurt, Akçadağ, Yazıhan ve Arapgir ilçelerinin düşük rakımlı kesimlerindeki ve Karakaya Baraj Gölü çevresindeki kayısı ağaçlarının çiçek açması daha erken tarihlerde olmaktadır.

Malatya kayısısı 110 ülkeye ihraç edilmektedir.

Kayısı Malatya’nın her tarafından yetişmektedir. Ancak en çok Malatya merkez ilçeleri, Kale, Doğanşehir, Battalgazi, Yeşilyurt, Akçadağ ve Karakaya Baraj gölü çevresinde kayısı yetişmektedir.  Buralarda kayısılar çiçek açınca drone veya uçaktan çekilen resimlerde her taraf beyaz görünür.

Kayısı aslında Türkiye’nin her tarafından yetişmektedir. Anca en çok Malatya ve çevresinde yetişir. Elazığ’ın Baskil ilçesi ve Kahramanmaraş’ın Elbistan ilçelerinde de kayısı çok miktarda yetişmektedir.

Malatya ekonomisi neredeyse kayısı üzerinde ayakta durmaktadır. Şehirdeki diğer tüm sektörler kayısının hasılatına göre kendini şekillendirmektedir.

Malatya Kayısı Çiçeği, bahar mevsiminde doğanın her tarafı adeta bir çiçek tarlasını andırmaktadır.

Malatya Kayısısı

Malatya’nın tüm ilçelerinde kayısı yetişmektedir. Malatya’nın ilçeleri: Akçadağ Arapgir Arguvan Battalgazi Darende Doğanşehir Doğanyol Hekimhan Kale Kuluncak Pütürge Yazıhan Yeşilyurt

Kayısıların en erken çiçek açtığı Kale ilçesi, Battalgazi ilçesi ve Elazığ’ın Baskil ilçesinin Karakaya Barajı çevresindeki köylerdir.

Kayısının en geç çiçek açtığı ilçeler ise rakımı yüksek olan Doğanyol, Arapgir ve diğer ilçelerin yüksek köyleridir.

Bahar aylarında Malatya’ya uğrayıp kayısı çiçeklerinin o eşsiz güzelliğini görebilirsiniz.

Yazarın diğer yazıları >>>

Yazar Eşref Bolukçu

1976 yılında Elâzığ/Baskil/Beşbölük’te doğdu. İlköğretimini Elazığ’da Ortaöğretimini ise Malatya Fatih Lisesi’nde tamamladı. Atatürk Üniversitesi Sınıf Öğretmenliğini çeşitli sebeplerden dolayı yarıda bıraktıktan sonra İnönü Üniversitesi Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik bölümünden mezun oldu.
Eylül 2000 yılında Millî Eğitim Bakanlığı’nda Rehber Öğretmen olarak göreve başladı.
Çeşitli gazete, dergi ve sitelerde yazıları yayınlanıyor. Aynı zamanda aile, çocuk eğitimi ve kişisel gelişim üzerine yaptığı çalışmalarına devam etmektedir.

Eşref Bolukçu

Yazar / Psikolojik Danışman

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Next Post

Bilinçli Anne Baba Mutlu Çocuk

Pts Ara 14 , 2020
Bilinçli Anne Baba Mutlu Çocuk, adlı kitabım yazdığım 6. kitap. Bu kitabım da anne ve babalara rehber olacak çocuk eğitimi için ideal bir kitap. 160 […]
Bilinçli Anne Baba Mutlu Çocuk