Kişilik Değişir mi

İnsan değişir. Bu değişimin çocukluk döneminde çok hızlı, yaşlandıkça daha yavaş olduğu bilinir.

Danışanlarım soruyor: Kişilik Değişir mi diye…

“Çoğu kez dışarıya nasıl çıkaracağımızı

bilemediğimiz sevimli ve hoş kişilikler

vardır kalın kabuklarımızın altında!”

(W. Shakespeare)

Son yıllarda yapılan çalışmalar kişiliğin zamanla değiştiğini ortaya koymaktadır. Kişilik, zaman ve mekâna karşı direnen karakter özelliklerini belirtmek için kullanılan bir kelimedir. Örneğin, biz evde, işte ve okulda içi dışı bir, dışa dönük bir insan profilini talep ederiz. Kişilik mükemmel bir davranış tahmininde bulunmamıza yardımcı olmasa da bir kişinin nasıl düşündüğü ve davrandığı ile ilgili genel bir fikir verir. Zamanla insan kişiliği değişir. Mesela, yaşlandıkça daha sorumluluk sahibi ve duygusal olarak dengelenmiş bir tavır takınma eğilimi içerisinde oluruz. Bu değişimler genelde yıllar içerisinde ortaya çıkmakta ve doğal bir gelişim sürecinin yansıması olarak görünmektedir.

İnsan değişir. Bu değişimin çocukluk döneminde çok hızlı, yaşlandıkça daha yavaş olduğu bilinir. Bu değişimin gerçekleştiği sihirli bir an veya bir basamak var mıdır? Bir başka ifadeyle soracak olursak, “ne zaman olacağımız kendimiz oluruz?” “Ben oldum. Artık bundan sonra böyle olacağım” dediğimiz zaman, hayatın hangi dönemidir? İnsan gerçekte büyük bir yanılgı içinde yaşamaktadır. Bu yanılgı, kişisel tarihinin sona erdiğine inanmasından kaynaklanır. Bu yanılgı, olmak istediğimiz ve bundan sonra da hayatımızın sonuna kadar olacağımız kişi olduğumuz yanılgısıdır. Zaman kişiliğimiz üzerinde etkili olan ve değerlerimizi şekillendiren önemli bir güçtür. Bunun sonucunda da bazen önemli fırsatları kaçırır, bazen de başımızı derde sokacak ve pişman olacağımız kararlar veririz. İnsan bunu ancak geriye baktığında geçmişe dönük olarak kabul eder. Hatta bazen bunu bile kabul etmekte zorluk çeker. İnsan her dönemde içinde yaşadığı dönemi çok önemser ve en sonunda “olacağını düşündüğü kişi olduğunu” düşünür. Oysa insan beyninin en önemli özelliği, ilerleyen yıllarda azalsa da esnekliği ve yeniden şekillenebilmesidir. İnsan hayatında gerçekte sabit ve değişmeyecek olan tek şey değişim ve bizim de değişeceğimiz gerçeğidir.

Kişilik Değişir mi

Yazarın tüm yazıları >>>

Eşref Bolukçu >>>

Eşref Bolukçu

Yazar / Psikolojik Danışman

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Next Post

Yalnız ve Sensiz

Pts Haz 1 , 2020
Yalnız ve Sensiz Yalnızım, sensiz yapayalnız, Her şey mazide kaldı sensiz. Uykularım harap gecem karanlık, Ne yapar bu garip böyle çaresiz. Umutlarım yıkıldı teker teker […]
Hayata Olumlu Bak

İlgili İçerikler