Kendimizi üzmeyeceğimize inanmamız gerekir

Hayata olumlu bak

Yaşadığımız/başımıza gelen bir olayın bu kadar bizi etkilemesi; bizim yapısal özelliğimiz, yetişme şeklimiz ve öğrenme şeklimizden kaynaklanır. Her ne kadar yapılsa/genetik nitelikler önemliyse de bunları değiştirmek ve zamana uydurmak mümkündür. Hayat depresif bakan birinin bunu değiştirmesi ( istemesi halinde) mümkündür. Kaldi ki hayatı ve olayları olumsuz ve abartılı algılayan herkesin genetiğinde bu yoktur.

Tüm yaşamımız boyunca bilmemiz gereken şey şu :” hayatta her şey başımıza gelebilir. Bunlar olabilir ver herkesin de başına gelebilir şeylerdir. “ şayet başımıza gelen şeylerden dolayı hayatı veya kendimizi suçlarsak, olaylardan çok pişmanlık, suçluluk ve haksızlığa karşı ezilmişlik duygularıyla savaşırız. O halde olumsuz bir duygunun bizi yıllar boyu esareti altına almaması için her olayı gerçekçi yorumlamalı, kendimizi suçlu veya kurban rolüne yerleştirmemeliyiz.

Eşref Bolukçu
Latest posts by Eşref Bolukçu (see all)

Eşref Bolukçu

Yazar / Psikolojik Danışman

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Next Post

Kitap Okumanın Faydaları

Cum Mar 20 , 2020
Kitap, gazete ve çay keyfi 🙂 Hayata Olumlu Bak kitabımızı alalım elimize arada bir çayımızı yudumlarken kitabımızı okuyalım. Peki kitap okuma bize ne sağlar?       […]
Hayata Olumlu Bak

İlgili İçerikler