HUZUR

Huzur, yaptığımız şeyi, bir şey elde etmenin veya çabalamanın aracı olarak kullanmadan yapmakla gelir.

Hiçbir şey için ‘benimdir’ deme. Sadece de ki, ‘yanımdadır.’ Çünkü ne altın, ne toprak, ne sevgili, ne hayat, ne ölüm, ne huzur, ne de keder, daima seninle kalmaz. (Mevlana)

Huzur kişinin şimdiki zamanda, bütün duyularını dengeli ve yoğun bir şekilde kullanabilmesidir. Yaşam denilen şey “bensel varoluş ile ölümsel hiçlik” arasında geçen bir süreç olduğuna göre, bu süreçte olgu ve olayları olduğu gibi kabullenir ve hayata pozitif bakabilirsek, o zaman huzuru ve mutluluğu yakalayabileceğimizi düşünüyorum.

Huzur hiçbir gürültünün, sıkıntının ya da zorluğun bulunmadığı yer demek değildir. Huzur, bütün bunların içinde bile yüreğimizin sükunet bulabilmesidir.

Daha huzurlu ve anlamlı bir yaşam sürmek istiyorsan, daha huzurlu ve anlamlı şeyler düşünmelisin.

Hayat şartlarınızı sürekli iyileştirmeye çalışarak huzuru bulamazsınız. Onu, yalnızca gerçekte kim olduğunuzun farkına vararak bulabilirsiniz.

Huzur, doğaya ve kendi insan doğanıza saygı göstermekle gelir. Huzur, sezginin sesine kulak vermekle gelir. Huzur, şükranlarımızı sunmakla, mutluluk ve kutsanmışlık ruhuyla gelir. Huzur, doğal güçlerimiz ve yeteneklerimizle gelir. Huzur, yaptığımız şeyi, bir şey elde etmenin veya çabalamanın aracı olarak kullanmadan yapmakla gelir.

Herkes barışı kendi içinde bulmak zorundadır, gerçek barış dış çevrelerden etkilenmeyen barıştır.

Bilgelik, ruha yerleşti mi bir kez, kendini evvela insan yüzünde dışa vurur duraksamaksızın. İçsel huzur, dışsal huzur olarak yansır vücudun diğer organlarına.

Sadece özgür bir akıl sevginin ne olduğunu bilebilir. Sadece özgür bir ruh huzurun ne olduğunu bilebilir. Sadece özgür bir insan kendi dünyasını bilebilir.

Bilal Aydın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Next Post

Mecnun Oldum

Per Haz 4 , 2020
Mecnun Oldum Yârim, yarenim ol be sevdiğimArşı sevgi yumağıyla titretelimSeninle anlamlı, seninle güçlüyüm, Mecnun oldum ben mecnunAtamıyorum içimden seni benNereden düştüm bu eline aşkın Yazarın […]
Eşref Bolukçu

İlgili İçerikler