Güçlü Hafıza

Eşref Bolukçu

Hafızanızı Güçlendirmenin Yolları. Güçlü Hafıza

Unutkan mısınız? İnsanların ismini hep unutuyor musunuz? Anahtarlarınızı nereye bıraktığınızı ya da dışarıya çıkarken ocağı kapatıp kapatmadığınızı hatırlamıyor musunuz? Her insanda zaman zaman unutkanlık olabilir. Bazı insanlar daha sık ve daha yoğun derecede unutkanlık yaşar.

İnsanlar belli bir yaştan sonra beyin nöronlarını kaybetmeye başlar. Yine belli yaşlardan sonra vücut, beyin için gerekli olan kimyasalları daha az üretmeye başlıyor. Doğal sürecinde devam eden bu gidişata bizler bazı önlemlerle dur diyebiliriz.

Hafızamızı güçlendirmek ve unutmayı azaltmak için yapılabilecek bazı şeyler ve bazı önlemler:

Güçlü Hafıza İçin Öneriler

1) Sağlıklı ve dengeli beslenin: Sağlıklı ve beslenmek hem vücudumuz için hem de beynimiz ve hafızamız için gereklidir. Amerikan Nöroloji Akademisi’ne göre, çilek, portakal, ıspanak, havuç, domates, brokoli ve yer elması gibi antioksidan bakımından zengin olan meyve ve sebzeleri tüketmek felç riskini yüzde 11 oranında azaltıyor.

Başka bir araştırma ise yaban mersini, kızılcık ve üzümdeki antioksidanlar ve polifenollerin diğer insanlarla iletişim için gerekli olan beyin hücrelerinin yeteneğini geliştirdiğini ve beynin yaralanmalardan kolayca etkilenmesini önlediğini gösteriyor.

Sebze ve meyvalara ek olarak, niasin ve folik asit gibi B vitaminleri ile zerdaçalın aktif maddesi curcumin gibi elementler hafıza kaybını önlemeye yardımcı oluyor, alzheimer hastalığı oluşma riskini azaltıyor.

Güçlü Hafıza

2) Beyin egzersizi yapın: Beyin gelişiminize yardım etmek için beyninizi çalıştırmalısınız. Beyni aktif tutarak, nöronal beyin hücrelerini yeni bağlantılar kurmaya teşvik edersiniz. Bu anılarınızı taze tutar ve hafıza kaybını önleyebilir.

Beyin egzersizi için neler yapılabilir? Bulmaca çözmek, satranç oynamak, kitap okumak ve aktif olmak. Müzik aleti çalmayı, yeni bir dil öğrenmek veya yeni bir hobiye başlamak gibi yeni şeyler öğrenmek de faydalıdır. Burada önemli olan bunları düzenli olarak yapmaktır.

3) Egzersiz yapın: Egzersiz yapmak hem vücut sağlığı için gereklidir hem de zihin sağlığı için gereklidir.

Egzersiz

Kardiyovasküler egzersiz hafıza kaybını önlemeye yardım ediyor. Doktorlar bu egzersizin beyne giden kan dolaşımını düzenlediğini ve yaşlanmaya bağlı beyin dokularının kaybını azalttığını düşünüyorlar. Beyin taraması çalışmaları fiziksel olarak egzersiz yapan yaşlı erkeklerin gri maddelerinin (Beyin iki yarım küreden oluşur, bu yarım küreler gri bir maddeyle kaplıdır. Bu gri maddenin diğer adı kortekstir. İnsan davranışlarını kontrol eder, öğrenme, hatırlama, düşünme gibi fonksiyonları ifade eder) yapmayanlardan daha iyi olduğunu gösterdi.

Bunun için ağır sporlara gerek yoktur. Zihin-vücut egzersizi hafıza kaybıyla mücadelede yardım edebilir. Basit aerobik egzersizleri rutin haline getirin, ancak aşırıya kaçmayın. Çünkü fazla egzersiz nedeniyle oluşabilecek dehidrasyon hafıza fonksiyonlarınıza zarar verebilir.

4. Hafızayı destekleyici takviyeler alın: Bilim, çinko ve folik asit gibi bazı besin takviyelerinin beyin gelişimindeki faydasını kabul etti. Araştırmacılar, diğer besin takviyelerinin beyin fonksiyonlarını desteklemeye yardımcı olduğunu ve erkeklerde erken dönem hafıza kaybını önlediğini belirlediler. İşte bu besin takviyelerinden bazıları:

Besin Takviyeleri

Güçlü Hafıza

  • Antioksidanlar: Sinir hücrelerini hasardan korumaya ve zararlı serbest radikalleri yok etmeye yardım eder.
  • B vitaminleri: Vücutta birçok metabolik süreçte gerekli olan B vitaminleri tüm vücut sağlığı için önemlidir. Beyne gelince, bu vitamin grubunun iki öğesi B12 ve folik asit çok yararlıdır. B12 vitamini sinir hücrelerinin fonksiyonlarını uygun şekilde yerine getirmesini sağlayan koruyucu olan miyelin kılıfının korunması için gereklidir.
  • Doğum hasarlarını önlemenin yanında, folik asit beyin nörotransmitter’i için zorunlu bir maddedir. Folik asit eksikliği hafıza kaybıyla ilişkilidir. Hafızası güçlü olanların folik asit oranının yüksek olduğu belirlenmiştir.
  • Amino asitler: Proteinleri oluşturan temel yapı taşları olan amino asitlerin belirli tipleri beyin gelişiminde ve yenilenmesinde rol alır. Örneğin, L-taurin isimli aminoasit, sinir hücrelerini strese ve toksinlere karşı muhafaza eden bir nörokoruyucudur

Yazarın diğer yazıları >>>

Eşref Bolukçu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir