Çocuklara Sevgi Diliyle Allah’ı Anlatmak

Son kitabım yani 5. kitabı olan, “Çocuklara Sevgi Diliyle Allah’ı Anlatmak” yayınlandı. Umarım tüm anne babalar ve eğitimcilere faydalı olur. Yazar Eşref Bolukçu

Çocuklara Sevgi Diliyle Allah’ı Anlatmak. Bu kitap, ergenlik dönemi öncesi çocukları olan anne ve babalar ile eğitimcilere rehber olması için yazılmıştır.

Allah, çocuklara niçin anlatılmalıdır?
Allah, çocuklara nasıl anlatılmalıdır?
Manevi eğitim, neden çocuklara zorunlu olarak verilmelidir?
Din eğitim ve öğretim dili nasıl olmalıdır?
Çocukluk döneminde din gelişimi nasıl olmaktadır?
Ölüm ve ahiret hayatı çocuklara nasıl anlatılmalıdır?
Çocuklara, Hz. Peygamber nasıl tanıtılmalıdır?
Ahlak eğitiminin önemi nedir?
Duanın çocuk eğitimindeki önemi nedir?

Rabbim kısmet etti ben kaleme aldım…

Siz anne ve balar ile eğitimcilere emanet ediyorum.

Faydalı olması dileğimle

Kitap Siparişi Ver

Tüm Kitaplarım

İnternetten Sipariş Ver

Kitaptan Bir Bölüm

Eğitim, sevgi ile olur. Öğretim ve öğrenme ancak sevgi olunca sonuç alınan bir durumdur. İslâm öğretilirken, sevgi dilinin kullanılması esastır. Çocuklara her zaman ve her hususta sevgi ile davranılması, İslami prensiplerden biridir. İslam’da eğitim, sevgi üzerine kurulmuştur. 

İnanç duygusunun temeline bakıldığında iki esas duygu görülür: Allah sevgisi ve Allah korkusu. Bu duygular insanları ibadete yönelten en büyük faktörlerdir. Burada bizim için önemli olan çocuk üzerindeki etkilerdir. Aslında İslamiyet’i yeni öğrenen biri için de bu durum önemlidir. Allah korkusu ile başlandığı zaman kesinlikle olumsuz sonuçlar alınmaktadır. Yani çocuklara Allah öğretilirken ya da İslam’ın kendisi öğretilirken sevgi ile başlanmalıdır. Çünkü çocuklarda oluşan vicdan 7 yaş civarı oluşmaya başlar ve burum birkaç yıl sürer. Dolayısıyla Allah korkusu ile başlanması, haklı ve haksızı ayırmayan çocuklar üzerinde sadece korku oluşturacaktır. 

Çocuk eğitilirken her an karşılaştığımız bazı yanlışlar vardır. Bunlar çocukların sürekli Allah’tan korkmasına daha doğrusu Allah’ın sadece ceza verdiğini düşünmelerine sebep olmaktadır. Mesela, “bir daha yalan söylersen Allah seni taş yapar”, “Allah seni kör eder”, “Odanı toplamazsan Allah seni sevmez”

Duyduğumda ya da karşılaştığımda çok üzüldüğüm başka bir telkin ise “Allah baba sana kızar” denmesi. Bu ifade tarzı zaten Hristiyanlıktaki teslis inancının taklididir. 

Sevgiye Dayalı İman Öğretimi

İman öğretimi yapılırken sevgiye dayalı bir Allah sevgisi işlenmesi gerektiği bir gerçektir. Allah sevgisine dayalı bir iman öğretimi, çocuklara bağlanma ve ümit duygularının gelişmesine katkı sağlayacaktır.

Din eğitimi sevgi üzerine kurulmalıdır. Allah’ın azabı değil rahmeti işlenmelidir. Allah’ın cezalandırıcı değil, esirgeyici, bağışlayıcı ve çok sevdiği ile başlanmalıdır.  Çocuklara, Allah’ın sevdiği, koruduğu, bağışladığı, hoş görülü olduğu ödüllendirdiği anlatılmamalıdır. 

Çocuk ruhunu Allah korkusu ile disipline etmek, bir süre için mümkün görülse de bir süre sonra çocuk üzerinde çok olumsuz etkiler gösterecektir. Allah sevgisi verildikten sonra 10-11 yaşlarından sonra gerektiği zaman Allah korkusu da işlenebilir. Tabi bu yaş bazı çocuklar için erken yaş olabilir. 

Çocuklar, doğuştan din duygusuna sahiptir.  İnsan sadece etten, kemikten ve kandan ibaret maddi bir varlık değildir. Onu diğer canlılardan ayıran doğuştan sahip olduğu ruh ve duygu zenginliğidir.

Allah, insanı sosyal bir varlık olarak yaratmıştır. Yani ait olma duygusu ile yaratmıştır. Sevmek, sevilmek, bir inanca sahip olmak, kendisini değerli ve güçlü hissetmek ister. Bu da ancak bir aileye, bir topluma, bir vatana ve bir dine bağlı olmakla mümkündür.

Sevgi Diliyle Çocuk Eğitimi >>>

Hayata Olumlu Bak
Hayata Sevgiyle Bak
Sevgi Diliyle Çocuk Eğitimi
Başarı Seninle Başlar
Çocuklara Sevgi Diliyle Allah’ı Anlatmak

Eşref Bolukçu

Yazar / Psikolojik Danışman

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Next Post

Kadınlar Size Allah'ın Emanetidir: Çözüm Özümüzde

Çar Eki 14 , 2020
Ve bir ses yükseldi veda hutbesinden: “Kadınlar size Allah’ın emanetidir!” Yüce Rabbim, peygamberi vasıtasıyla kadınlara “onlar sizin emanetinizdir” diyor. Peki kadın gerçekten “emanet” olarak görüldü […]
Kadınlar Size Allah’ın Emanetidir

İlgili İçerikler